piątek, 23 stycznia 2015

Okno z siedziskiem

okno wykuszowe
okno z siedziskiemNa etapie projektowania nowego domu bardzo chciałam mieć okno z siedziskiem. W tym celu architekt zaprojektował półkolisty wykusz na parterze.

Podstawa siedziska została zrobiona przez stolarzy robiących w domu szafy wnękowe:


jak zrobić okno z siedziskiem
okno z siedziskiem


Pozostał problem zrobienia tapicerki do niego. Stolarze robili trudności ze zrobieniem całości wobec czego po poczynionym "researchu" w necie przystąpiłam do działania.

Materiał na tapicerkę kupiliśmy  salonie meblowym razem z kanapą która stoi w tym samym pomieszczeniu. Zamówiliśmy  5 m tkaniny , którą obita była kanapa.

Następnie w hurtowni z materiałami tapicerskimi nabyłam gąbkę o grubości 2 cm (wymiary 2m*1m). Adresy hurtowni można znaleźć w internecie.


sporządziłam wykrój  materaca (przyłożyłam papier i odrysowałam kontury),


wykroiłam odpowiedni kształt gąbki korzystając ze wzoru.
To samo powtórzyłam z materiałem pamiętają o pozostawieniu 2 cm po bokach na grubość gąbki oraz 1 cm na szew. Materac podzieliłam na 2 połówki i takie uszyłam.

Zostawiłam niezszyty maszynowo najkrótszy bok. Włożyłam gąbkę. Naciągnęłam materiał i odręcznie zszyłam pozostawiony bok.
Na najkrótszym boku, którym łączą się 2 połówki materaca naszyłam taśmę z rzepem, żeby się materace nie rozdchodziły:Z pozostałego materiału uszyłam poduszki różnej wielkości:Ponieważ okazało się, że materiału kupiliśmy trochę za mało to tył poduszek uszyty jest z grubego brązowego bistoru ze starych zasłon.Aby materace się nie przesuwały użyłam podkładów jakie kładzie się w tym samym celu pod dywan.Siedzisko z materacem:

jak zrobić okno z siedziskiem
okno z siedziskiem


siedzisko pod okno
i poduszkami:


jak zrobić okno z siedziskiem
okno z siedziskiem


W celu poprawy wizerunku dodałam też kilka poduszek ozdobnych. Tak prezentuje się całość:

jak zrobić okno z siedziskiem
okno z siedziskiem

Nasze siedzisko służy nam za dodatkową kanapę lub leżankę w zależności od potrzeb:), szafki na dole służą do przechowywania bogatej kolekcji płyt dvd (są to wysuwane szuflady).

A to resztki tkaniny, które zostały z 5 m kupionych. Trzymam na wypadek konieczności łatania.
Nie trzeba koniecznie budować nowego domu aby zrobić sobie okno z siedziskiem. Wystarczy okno pod którym nie ma kaloryfera i chęć działania. Czasami wystarczy znaleźć komodę lub ławę o odpowiedniej długości i szerokości. Umieścić ją przy właściwej ścianie, pod właściwym oknem. i zabrać się do szycia tapicerki i poduszek.
Widziałam w necie fajne przykłady siedzisk na całą ścianę w normalnych kształtach pokoju.
np.: znalezione TUTAJ4 komentarze:

 1. Zazdroszcze takiej mozliwosci. Ładnie wyszło

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje za pomysl i wykonanie, swietny efekt !

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje za pomysl i wykonanie, swietny efekt !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. Od tej pory już się trochę rozwinęłam . Kto wie może nawet stelaż bym sama zrobiła

   Usuń