wtorek, 7 kwietnia 2015

Szybko rosnące żywopłoty – dereń biały

Jeśli zostaliście szczęśliwymi właścicielami działki, ogródka bądź domu z niezagospodarowanym ogródkiem macie dużo pustej przestrzeni do zagospodarowania, chcecie uzyskać nieco prywatności musicie posadzić żywopłot. Cóż kiedy tempo wzrostu większości roślin nie jest oszałamiające, a przy okazji obsadzenie kilkudziesięciu (lub więcej) metrów kosztuje. Zupełnie przypadkiem znalazłam 2 cudowne rozwiązania. Jedno z nich to dereń biały. Piękny krzew liściasty z dużym rocznym przyrostem, lubiący cięcie, pięknie kwitnący na wiosnę a często i w ciągu lata.

dereń biały
Kwitnący dereń biały
 a w zimie ozdabiający ogród czerwonymi gałązkami, które też świetnie nadadzą się do wieńców bożonarodzeniowych .

krzewy z ozdobnymi pędami
czerwone pędy dererenia białego
A zaczęło się tak: 3 lata temu przenieśliśmy się do nowego domu. Piękne rozległe tereny na obrzeżach Warszawy. Niestety działka poza starą spróchniała olchą (została wycięta w tym roku ponieważ groziła zwaleniem), samosiejki wierzby była kompletnie pusta. W dodatku wcześniejsi właściciele aby podwyższyć podmokły teren nawieźli glinę z wykopów budów. Kiepskie miejsce na rośnięcie czegokolwiek. Nasza działka sąsiaduje z 3 działkami pięknie zagospodarowanymi przez sąsiadów. Za płotem jednego z nich rósł piękny krzak. Na wiosnę okazało się że po naszej stronie wyrosła mała samosiejka z owoców.
Dziś po 3 latach wygląda tak:

ozdobne żywopłoty z krzewów liściastych
po prawej kilkuletnia roślina mateczna u sąsiada, po lewej 3letni krzak derenia wyhodowany z niewielkiej kilkucentymetrowej sadzonki
co na żywopłot
dereń biały te same rośliny wczesną wiosną

Miałam jeszcze kilka samosiejek część z nich posadziłam a część powyrzucałam.
Poniżej krzewy derenia w zależności od wieku:

jakie krzewy na żywopłoty
kilkumiesięczne krzewy derenia

krzewy z czerwonymi łodygami
roczne krzewy derenia
szybko rosnące żywopłoty
roczne krzewy derenia białego
Z tyłu działki mamy popularne miejsce spacerowe okolicznych mieszkańców (kanałek z wałem przeciwpowodziowym). Posadziliśmy wzdłuż iglaki ale mimo upływu 3 lat ciągle są niskie.W tym roku za siatką z drugiej strony zamierzam posadzić dereń. Widział już kilka nowych sadzonek – samosiejek. Przesadzę też te posadzone wcześniej w innych miejscach. Jestem pewna, że w ciągu 2-3 lat latem będziemy mogli spokojnie relaksować się we własnym ogródku nie niepokojeni przez nikogo a zimą czerwone łodygi będą ozdobą razem z wiecznie zielonymi iglakami.

Sadzonki można też zrobić ze zdrewniałych pędów (np. przy cięciu krzewu). Pędy od 10-30 cm z co najmniej 2 węzłami. Tniemy około 1 cm nad węzłem. Wsadzamy do doniczki lub bezpośrednio do ziemi. Należy pilnować wilgotności ziemi. Najlepiej posadzić na małej powierzchni żeby łatwo było podlewać a po ukorzenieniu na wiosnę posadzić we właściwe miejsce. Samo sadzenie polega na zagłębieniu sadzonki w gruncie, pozostawiając na powierzchni jedynie jeden lub dwa pąki. Nie należy wciskać do gruntu, bez wcześniej przygotowanego otworu, lub rowka, może uszkodzić sadzonkę.
Sadzonki można za darmo pozyskać od znajomych. Nie wstydźmy się poprosić często i tak w trakcie porządkowych prac wiosennych są wyrzucane.  
Satysfakcja z żywopłotu wyhodowanemu samemu od podstaw gwarantowana.
Dereń biały odmiana ‘Sibirica’ (Cornus alba‘Sibirica’) – rozłożysty krzew liściasty, osiągający około 3 m wysokości i 2 m szerokości. Zimą przyciągają wzrok jego jaskrawoczerwone pędy. Ma zielone liście, które jesienią żółkną. Kwitnie na biało, owoce również są białe, kuliste. Pędy najmocniej wybarwiają się późną jesienią, po zrzuceniu liści. Derenie należy ciąć wiosną, bezpośrednio po ukazaniu się liści, pozostawiając długie, zeszłoroczne pędy, które wybarwiają się najintensywniej.
lub alternatywa:
Dereń rozłogowy odmiana ‘Flaviramea’ (Cornus sericea ‘Flaviramea’) – zimą zdobi jaskrawożółtymi w słońcu, w cieniu seledynowymi pędami. Dorasta do 2 m wysokości, a dzięki licznym odrostom korzeniowym szerokość krzewu może dochodzić do 3–4 m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz