czwartek, 29 października 2020

Fotel B 310 Var metamorfoza

 I kolejny fotel, który zrobiłam nie na prezentowa oddaż ale dla siebie. Fotel klasyk- B 310 Var. W mojej odsłone skromnie, stonowanie  bez szaleństw kolorystycznych. Tak mi po prostu pasuje.

jak odnowić fotel B 310 var
fotel B 310 Var po odnowieniu

Było:

Jest:

jak odnowić fotel B 310 var
odnowiony fotel B 310 Var 
renowacja fotela PRL B 310 var
B310 var odnowiony
Materiał to resztki (ostatnie) które zostały mi po tych 2-óch fotelach także do uzytku własnego


opisanych TUTAJ   i  TUTAJ  oraz taboretu podnózka opisanego   TUTAJ 

Zanim doszło do zmiany wyglądu było troche pracy.

Najpierw jak zwykle demontaż i zrywanie starej tapicerki. Otwory na śruby zamaskowane były drewnianymi czopami.


A pod nimi niespodzianka. Zardzewiałe śruby, których w żaden sposób nie dało sie odkręcić. Mąż zaproponował rozwiercenie śrub i zastosowanie następnie śrub z nakrętkami. I taka była pierwotnie kocepcja. Zakupiłam nawet odpowiednie wiertło ale potem pomyslałam sobie że pójde nałatwiznę i po raz pierwszy spróbuje tapicerowania na skróty tzn. bez rozkręcania fotela. To przy kolejnej renowacji bo pewnie za pare lat trzeba będzie zmienić ubranko temu fotelowi.

Zdarłam tapicerkę:

Wymieniłam pasy, poczysciłam spręzyny i wyszlifowałam drewno.


Pomalowałam drewniany stelaż . Wcześniej głównie malowałam lakierobejcą bo szybki efekt ale jakiś czas temu stwierdziłam ze lepiej wychodzi jeśli bejcuję drewno a dopiero potem lakieruję bezbarwnym lakierem. Drewno jest wtedy równo wybarwione. Nie ma smug. Bejcuje 2 lub 3 razy do uzyskania właściwego wybarwienia.


Potem juz gąbka (wcześniej sprężyny obiłam grubym materiałem bawełnianym . Doskonały do tego jest materiał ze starych dżinsów ale akurat mi zabrakło i poszły stare zasłony.


Następnie owata:
I materiał. Wycięłam 3 prostokąty: siedzisko, oparcie i tył oparcia. Zazwyczaj jako formy stosuję starą zdjętą tapicerke ale ta była tak brudna, że posłużyłam sie po prostu centumetrem krawieckim aby zmierzyć właściwe wymiary.

Przybiłam zszywkami od spodu z przodu i tyłu 


Ponieważ fotel był nierozkręcony i nie można było tak po prostu owinąć siedziska wycięłam linię w miejscu łaczenia nóg z siedziskiem.

i przystąpiłam do "artystycznej" pracy naciągania po bokach z wciskaniem materiału za nogi:



Podobna operacja na siedzisku.


Następnie zaginanie rogów. Przy tym fotelu nie robiłam zdjęć ale sposiłkuje sie zdjęciami z innej renowacji. Praca i efekt taki sam:

na zgięciu między siedziskiem a oparciem:

I na rogu siedziska:

Przybicie dykty z tyłu i upięcie i obszycie materiałem


Następny krok to osłona na spód. Jak zwykle użyłam starej znoszonej podkoszulki (świetnie się naciąga).

i fotel gotowy.

jak odnowić fotel B 310 var
fotel B 310 var po odnowieniu 
krok po kroku jrenowacja fotela B 310 var
fotel B 310 var po renowacji 

Teraz pora obić do niego podnóżek ale o tym w następnym poście. A podnóżek znaleziony na warszawskim Bródnie przed odnowieniem wygląda tak:



4 komentarze:

  1. Super! Ktoś by powiedział, że mało profesjonalnie, ale najważniejszy efekt końcowy! Wygląda świetnie. Lubię wykorzystywać niepotrzebne materiały i ubrania do stworzenia czegoś nowego. Mam identyczne fotele i ten post bardzo mnie zmotywował żeby wreszcie z nimi coś zrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za te informacje, dzięki Pani mam swój wymarzony fotel :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ile potrzeba materiału na obicie fotela takiego? Pozdrawiam

      Usuń
    2. Zależy czy materiał jest typu, że trzeba dopasować wzór czy gładki. Dla gładkiego to materiały tapicerskie maja zazwycza 1,4 m szerokosci. Moim zdaniem z około 1,2 m można wykroić materiał na obicie. a 1,5 m to aż nadto. Starczy jeszcze na poduszki ;)

      Usuń