piątek, 17 lutego 2017

Kardigan / blezer wzory norweskie

Po wydzierganiu kardiganów dla siostry i siostrzenicy także córka zażyczyła sobie długi, luźny sweter kardigan. 

blezer wzory norweskie
kardigan na drutach wzory norweskie
Na początku zajrzałam do swoich włóczkowych zasobów z odzysku (pruta włóczka ze starych swetrów) i wybór padł na tonację biało szarą. Były to resztki jakie zostały po robieniu wcześniejszych wyrobów prezentowanych na tym blogu.


Następnie trzeba było podjąć decyzję jak połączyć włóczki w jedną spójna całość. Były już kardigany ze wzorami azteckimi. Teraz zapadła decyzja na korzyść wzorów norweskich. Najlepszy wybór przy resztkach 4 rodzajów włóczek. Trochę inspiracji z netu. Moje wzory nie były dokładnym odwzorowaniem tych wzorów a raczej wariacją na ich temat. To jest piękne we wzorach norweskich że można fajnie łączyć resztki nitek z fajnym efektem.

wzory norweskie
Nitki były średniej grubości dlatego zdecydowałam się na druty nr 3. Tył 96 oczek. Parę rzędów ściegiem francuskim czyli same oczka prawe a następnie ścieg pończoszniczy. Przody po 50 oczek a rękawy początek 44 oczka a potem co 6-7 cm dodajemy po 1 oczku z każdej strony czyli 2 dodane oczka co 6-7 cm

kardigan wzory norweskie
na drutach  sweter wzory norweskie
sweter na drutach wzory norweskie
sweter kardigan wzory norweskie


Brzeg miał być szary ale została już tylko biała włóczka wobec czego wybór był prosty. Nabrałam oczka naokoło brzegu na 3 druty nr 3 i robiłam na około najpierw 4-5 rzędów ściegiem francuskim a potem kilka rzędów ściegiem pończoszniczym tak że brzeg zawija się lekko na zewnątrz.

I proszę kardigan gotowy:
kardigan wzory norweskie
kardigan na drutach wzory norweskie

kardigan wzory norweskie
sweter na drutach wzory norweskie

kardigan wzory norweskie
blezer na drutach wzory norweskie
kardigan wzory norweskie
kardigan / blezer wzory norweskie


Córce tak się  podoba, że od skończenia 3 dni temu praktycznie nie zdejmuje go z pleców:). Dzisiaj pojechała w nim na ferie zimowe:)

1 komentarz: