środa, 25 marca 2015

Wyhodowanie sadzonek bukszpanu – bukszpanowy żywopłot czyli co zrobić z przybraniem koszyczka wielkanocnego

W wielu wielkanocnych koszyczkach zamiast borówek w roli zielonego przybrania występuje bukszpan. 


przybranie koszyczka wielkanocnego - bukszpan
Co z nim zrobić po poświęceniu. Zgodnie z tradycją w moich rodzinnych stronach nie można tego wyrzucić. Można spalić lub.... 

Nadchodzi wiosna. Niedługo zaczynamy pracę ogródkowe. Swój nowy ogródek warzywny postanowiłam oddzielić od trawnika żywopłotem. Chcę mieć niski żywopłot. Na niskie żywopłoty lub obramowania rabat najczęściej stosuje się krzewy wolno rosnące a jednym z nich jest bukszpan. Widziałam takie rozwiązania w programach telewizyjnych oraz internecie. Aby żywopłot wyglądał naprawdę ładnie potrzeba dużej ilości roślin. Można je wyhodować samemu. Własnoręczne  wyhodowanie żywopłotu od podstaw dostarczy nam wiele satysfakcji.

Bukszpan jest stosunkowo prostym do rozmnażania krzewem. Łatwo się ukorzenia.
Rośliny mateczne powinny być zdrowe. Sadzonki można za darmo pozyskać np od znajomych,lub sąsiadów. Zostaje dużo materiału po wiosennym lub letnim cięciu (nie wstydźmy się poprosić wszak i tak to resztki, które idą do wyrzucenia lub na kompostownik). Czasem sami mamy odpowiedni matecznik.

Pracę nad swoim żywopłotem zaczęłam 3 lata temu. W swoim poprzednim domu miałam taki duży krzak bukszpanu z którego sukcesywnie czerpię sadzonki.

przygotowanie sadzonek bukszpanu
krzew mateczny do pobierania sadzonek bukszpanu

Zawsze na wiosnę przycinamy krzak i stąd pochodzą sadzonki – bez szkody dla rośliny matecznej. Co prawda większość ogrodników zaleca robienie nowych sadzonek w okresie czerwca – sierpnia ale ja zawsze robię to na wiosnę (kwiecień- maj). W ten sposób mam pewność, że do jesieni sadzonki ładnie się ukorzenia i będą mogły przezimować w gruncie,
żywopłot z bukszpanu
sadzonki bukszpanu
jak rozmnożyć bukszpan
cięcie bukszpanu na sadzonkiNa sadzonki bierzemy się jednoroczne odcinki pędów długości około 8-12 cm (niezdrewniałe lub pół zdrewniałe). Tniemy tuż poniżej nasady liścia.
Odcinamy także górny, najmłodszy odcinek pędu, tuż nad liściem. Szybciej wykształcają się korzenie. Odrywamy dolne liście do połowy sadzonki. Jeśli mamy dużą sadzonkę to możemy zrobić z niej 2 lub 3 sadzonki.
jak rozmnażać bukszpan
przygotowanie sadzonki bukszpanu

przygotowanie sadzonki bukszpanu

sadzonka bukszpanu
przygotowanie sadzonki bukszpanu

Sadzimy w doniczce i uciskamy. Sadzę je najpierw w doniczkach plastikowych które zostały mi po kupowanych ziołach. Latem są regularnie podlewane. Trzeba pilnować aby nie przesuszyć ziemi.
jak rozmnażać bukszpan bukszpan
jak przygotować sadzonkę bukszpanu

Na jesieni rośliny mają  już korzonki i sadzę je w rządek żywopłotu.
rozmnażanie bukszpanu
sadzenie bukszpanu

jak rozmnożyć bukszpan
sadzenie bukszpanu - ukorzenione sadzonki

W tej doniczce okazało się, że posadziłam 2 sadzonki. Obie się ukorzeniły.

sadzonka bukszpanu
sadzonka bukszpanu

sadzenie żywopłotu z bukszpanu
sadzonka bukszpanu

Nie wszystkie sadzonki się ukorzeniają ale ponieważ mam dosyć dużo materiału z przycinania krzewu to i tak mam dużo gotowych do zasadzenia roślin. Nie wyrzucam żadnych zdatnych do posadzenia pędów.

Mój żywopłot ma krzewy które rosną od 3 do 1 roku. Poniżej tegoroczne zdjęcia. Kolor roślin nie jest zachwycający bo to po zimie. Krzaczki  nie puściły jeszcze nowych liści:niskie żywopłoty
jednoroczne rośliny bukszpanu

żywopłot z bukszpanu
dwuletnie rośliny bukszpanu

bukszpanowy żywpłot
trzyletnie rośliny bukszpanuŻywopłot jest już na ukończeniu ale będę go jeszcze zagęszczać. Wobec czego w tym roku ponownie zasadzę nowe sadzonki. Część sadzonek przyozdobi najpierw koszyczek wielkanocny. 

1 komentarz:

  1. metodą "łopatologiczną" opisane- w sam raz dla mnie :) dzięki!

    OdpowiedzUsuń