czwartek, 10 marca 2016

Pora na pomidora

Nadeszła druga dekada marca. Pora na wysiew pomidorów na rozsadę aby latem móc cieszyć się wyhodowanymi własnymi rękami czerwonymi kulkami.
Sąsiadka 3 lata temu zdobyła bardzo odporną i bardzo plenną odmianę pomidorów koktajlowych. W ubiegłym roku po raz pierwszy przygotowałam z nich rozsadę. Całe lato aż do późnej jesieni mieliśmy własne pomidorki w ilościach wystarczających dla całej naszej rodziny.

hodowanie pomidorów
pomidory z własnego ogródka
Latem zebrałam i wysuszyłam nasiona:

przygotowanie nasion pomidorów
zebrane i przygotowane samodzielnie nasiona pomidorów
A teraz nadszedł czas aby je wysiać:

kiedy wysiewać pomidory
wysiew nasion pomidorów
Ponieważ na dzień kobiet dostałam od moich domowych mężczyzn małą szklarenkę do kiełkowania wysiane nasiona zostały w niej umieszczone a następnie powędrowały na ciepły nasłoneczniony parapet gdyż do kiełkowania nasiona potrzebują wilgoci i temperatury powyżej 22 stopni Celsjusza.

wysiew pomidorów
kiełkowanie nasion pomidorów 
przygotowanie rozsady pomidorów
kiełkowanie nasion pomidorów
Jak już  nasiona wykiełkują i pojawią się pierwsze liście zostaną przesadzone do oddzielnych doniczek. Poniżej zeszłoroczna "hodowla". Ze zrozumiałych względów tegoroczne wysiewy jeszcze nie nadają się na rozsadę.

wysiew pomidorów
przygotowanie rozsady pomidorów
Od początku maja hartujemy młode pomidorki wystawiając je w dzień kiedy nie ma przymrozków na dwór a chowając na chłodne noce z powrotem do pomieszczenia. Po połowie maja kiedy miną już "ogrodnicy" i "zimna Zośka" to jest po 15 maja wysadzamy pomidory do gruntu.
A latem cieszymy podniebienia zdrowymi owocami naszej pracy.

pomidory z ogródka
pomidory z własnego ogródka
hodowla pomidorów
ogródkowe pomidory

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz