sobota, 9 maja 2015

Tajemniczy ogród czyli bluszcz w akcji

Dobrym sposobem na szybkie pokrycie siatki odgradzającą nas od świata zielenią jest posadzenie bluszczu. Zwłaszcza w cieniu tam gdzie inne rośliny rosną gorzej.

jak pobierać sadzonki bluszczu
bluszcz pokrywający metalową siatkę
Bluszcz pospolity  to niezastąpione pnącze w naszych ogrodach. Jest mało wymagający i bardzo efektowny dzięki swoim zimozielonym liściom. W ogrodzie może się wspinać po ogrodzeniach, murkach czy pniach starych drzew. 

Bluszcz rozmnaża się bardzo prosto. Sadzonki można zrobić z zielonych i półzdrewniałych części pędów. Z jednego pędu można uzyskać kilka sadzonek ważne aby na sadzonce był co najmniej jeden węzeł O sadzonki można poprosić znajomych i nieznajomych, którzy maja rozrośnięty bluszcz w ogródku. Dla nich odcięcie kawałka pędu to żadna strata. Nie zdarzyło mi się aby któraś sadzonka mi się nie ukorzeniła.
sadzenie bluszczu
pobieranie sadzonek bluszczu
jak przygotować sadzonki bluszczu
przygotowanie sadzonek bluszczu
jak przygotować sadzonki bluszczu
dzielenie sadzonek bluszczu

bluszcz do ogrodu
dzielenie sadzonek bluszczu
Można ukorzeniać w wodzie a dopiero potem sadzić już ukorzenione

rozmnażanie bluszczu
ukorzenianie bluszczu w wodzie
lub sadzić od razu do ziemi najlepiej do doniczek Bo wtedy jesteśmy w stanie dbać o wilgotność sadzonek aby się ukorzeniły, a po ukorzenieniu do ziemi. 


sadzonki bluszczu
jednoroczne sadzonki  bluszcz
jak pozyskać sadzonki bluszczu
kilkuletnia roślina mateczna z której pobrano sadzonki

pielęgnacja bluszczu
kilkuletnia roślina mateczna z której pobrano sadzonki
Sadzonki można pobierać i sadzić od wczesnej wiosny do jesieni. Oczywiście jedna sadzonka nie zapewni efektu jak powyżej. Ja swoje sadzonki sadzę co około 20-25 cm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz